Exteriér

Dům a zahrada jako architektonický prvek

.

Ať už si zvolíte jakoukoli stavební parcelu nebo typ domu i zahrady, na jednom se architekti shodují: jedná se vždy o jeden koncept, který je vhodný koncipovat najednou. Zahrada by neměla být výraznější než dům a naopak. Síla je prý v rovnováze.
zahrada s posezením

Svah či rovina?
Dá se říct, že na tom architektům nezáleží. Jistě, někteří mají raději jedno nebo druhé, ale nádherná zahrada se dá naplánovat na obou typech pozemků. Svah může být klidnější než rovina a rovina zase dynamičtější než svah – ale tohle všechno záleží na majiteli pozemku. Záleží spíš na věcech, jako jsou inženýrské sítě, připojení na odpadní vody nebo na vlastní čističky.

Důležité je i okolí pozemku, které mohou být zdrojem různých pachů či hluků. Také je nutné zvážit přístupnost na zahradu v zimních měsících. Dá se tedy říci, že vlastní parcela není až tak důležitá, jako například typ a šířka cesty, která vede k ní, či zda vedle pozemku nevede dálnice, železnice, jestli není v jejím okolí například rušná hospoda či klub, nebo mateřská škola či školka.
japonská zahrada
Plánování pozemku
Zahradní architekti se shodují na obdélníku, jenž má kratší hranu mezi východem a západem. Nejlepší je rovina či mírný svah na delší hraně.

Příjezdová cesta by měla vést ze severu – zde se bude nacházet garáž a dům. Dům je orientován na jižní stranu pozemku ve směru od jihu, kde je obytná část domu, směrem na jihovýchod, zde by se mohla nacházet terasa, například bazén nebo jezírko, poté následuje zatravněná plocha určená k rekreaci. Okolo pozemku je dobré mít rostliny, velmi oblíbené jsou túje, ale může se jednat i o jiné typy rostlin. Ty mají za účel chránit nejenom před vnějšími vlivy, ale také zaručit soukromí na zahradě. Kromě toho výsadba i ladí oku lépe než holý plot. Pokud je ale ze zahrady výhled na krajinu, je nutné tento aspekt respektovat a architektonicky zvýraznit.

.
.
hsp-interiery.cz (Author)