Interiér

Jak si správně vybrat matraci

.

Výběr nové matrace podléhá mnoha faktorům. Například jaké alergie máte nejen vy, ale také členové vaší rodiny. Alergikům se nedoporučují matrace například z vlny nebo latexu. Matrace by ideálně měla být složená ze dvou částí a samozřejmě je lepší, když má matrace potah, který se dá sundat a eventuálně vyprat. Také bychom se měli soustředit na to, jak dlouho matrace asi vydrží, což nám ukáže, kolik let se na ni vztahuje záruka. Samozřejmě dále vybíráme podle rozměrů matrace, aby byla stejná, jak rošt postele, na niž matraci kupujeme.
prošívaná matrace
Jaký je nejlepší materiál?
Mezi nejpoužívanější materiály v dnešní době patří polyuretanové (PUR) pěny, jež jsou význačné svou elasticitou, prodyšností a snadným tvarováním. Kvalita matrace je určována hustotou PUR pěn. Obecně platí, že čím větší hustota pěny, tím pohodlnější a přizpůsobivější je, a tím také kvalitnější. Čím nižší odpor proti stlačení, tím tvarově déle vydrží.

.

Vždycky je lepší si jít matraci vyzkoušet, sednout si na ni, lehnout si a zvážit, na které se leží nejlépe, případně jak se vám z ní vstává. Rozhodně je to lepší, než si bez vyzkoušení objednat matraci přes internet.
maska na spaní

Typy PUR pěn

·         Viskoelastická „líná“ PUR pěna
Jedná se o pěnu s vysokou hustotou. Když se změní teplota vašeho těla, sníží se tuhost matrace, čímž se snižuje tlak a vaši kůži. Toto je první prodyšná PUR pěna.

·         Studená PUR pěna
Tyto typy pěn se vyrábí při nižší teplotě, což zaručuje jejich elasticitu a jejich velké póry zase zaručují vysokou prodyšnost.

·         Pojená PUR pěna
Takovýto typ pěny se lisuje. Jeho základem je pěnová drť, která se lisování stlačí na desku – ta je velice tuhá, proto je její využití ve středu matrace a tvoří její jádro.

·         BIO pěna
Také se jedná o studenou pěnu, ale tam, kde v předchozím typu používá výrobce ropné produkty, zde tyto produkty nahrazuje rostlinnými nebo esenciálními oleji, čímž se klade důraz na ochranu životního prostředí

.
hsp-interiery.cz (Author)