Exteriér

Jak zazimovat vaši chatu?

.

Blížící se zima znamená, že musíme zajistit, abychom chatu nenašli na jaře zdevastovanou, poničenou a po nájezdu zlodějů. Jak zabezpečit stavbu, dveře, okna či komín, aby chata vydržela celé dlouhé a mrazivé zimní měsíce jako zakonzervovaná a připravená na to, až se do ní na jaře vrátíte?
chata v horách
Proti zlodějům
Nejdůležitější je zamezit přístup do chaty či chalupy nepovoleným osobám. Jak toho dosáhnout a na co si dát pozor? Na co bychom určitě neměli zapomenout? Pojďme si to shrnout:

1.       Na dva západy
Nejen zamykání hlavního vchodu či sklepa je důležité. Měli bychom myslet i na zamykání interiérových dveří uvnitř chalupy. Právě toto  může být klíčové, když se do domu dostane zloděj – zamčené dveře mu mohou zamezit v přístupu do některých pokojů, připravit ho o čas nebo o výhodu.

2.       Žádné cennosti
Nenechávejte si uvnitř chaty cenné a drahé věci. Když nebude moci nic cenného najít, způsobí škodu jen na dveřích či oknech.

3.       Pryč s nástroji, které mohou zlodějům pomoci
Máte-li lehce přístupnou kůlnu, v níž schováváte lopaty, krumpáče, rýče nebo třeba žebřík, nezapomeňte kůlnu opatřit dobrým zámkem, nebo rovnou předměty přemístit pryč. Pomocí žebříku se může zloděj vloupat do chaty přes okno v horním patře, které může být méně zabezpečené.

.

4.       Kvalitní zámky
Nebojte se investovat do pořádných bytelných zámků nejenom na hlavní dveře, ale také na sklepy, kůlny, garáže nebo třeba zahradní branky. Potenciálního zloděje může toto zabezpečení odradit a půjde hledat snazší úlovek.

5.       Dozor
Pokud jenom trochu můžete, zajeďte se na chatu alespoň občas podívat. Zkontrolovat, zda není poškozená, případně odházet sníh k příjezdové cestě, aby chata na první pohled nevypadala opuštěně. Zloděje to může odradit, protože chalupa může vypadat, že jste ji opustili jenom na pár hodin.
chata v lese
6.       Bezpečnostní alarm
Pokud se jedná o luxusnější chatu či chalupu, možná by nebylo na škodu pořídit si nějaké bezpečnostní zařízení řízené elektronicky.

Jak zazimovat vaši chatu?
4 (80%)5
.
hsp-interiery.cz (Author)