Exteriér

Jak zazimovat vaši chatu?

.

Blížící se zima znamená, že musíme zajistit, abychom chatu nenašli na jaře zdevastovanou, poničenou a po nájezdu zlodějů. Jak zabezpečit stavbu, dveře, okna či komín, aby chata vydržela celé dlouhé a mrazivé zimní měsíce jako zakonzervovaná a připravená na to, až se do ní na jaře vrátíte?
chata v zimě
Proti zlodějům
Nejdůležitější je zamezit přístup do chaty či chalupy nepovoleným osobám. Jak toho dosáhnout a na co si dát pozor? Na co bychom určitě neměli zapomenout? Pojďme si to shrnout:

1.       Na dva západy
Nejen zamykání hlavního vchodu či sklepa je důležité. Měli bychom myslet i na zamykání interiérových dveří uvnitř chalupy. Právě toto  může být klíčové, když se do domu dostane zloděj – zamčené dveře mu mohou zamezit v přístupu do některých pokojů, připravit ho o čas nebo o výhodu.

2.       Žádné cennosti
Nenechávejte si uvnitř chaty cenné a drahé věci. Když nebude moci nic cenného najít, způsobí škodu jen na dveřích či oknech.

.

3.       Pryč s nástroji, které mohou zlodějům pomoci
Máte-li lehce přístupnou kůlnu, v níž schováváte lopaty, krumpáče, rýče nebo třeba žebřík, nezapomeňte kůlnu opatřit dobrým zámkem, nebo rovnou předměty přemístit pryč. Pomocí žebříku se může zloděj vloupat do chaty přes okno v horním patře, které může být méně zabezpečené.
zasněžená vila
4.       Kvalitní zámky
Nebojte se investovat do pořádných bytelných zámků nejenom na hlavní dveře, ale také na sklepy, kůlny, garáže nebo třeba zahradní branky. Potenciálního zloděje může toto zabezpečení odradit a půjde hledat snazší úlovek.

5.       Dozor
Pokud jenom trochu můžete, zajeďte se na chatu alespoň občas podívat. Zkontrolovat, zda není poškozená, případně odházet sníh k příjezdové cestě, aby chata na první pohled nevypadala opuštěně. Zloděje to může odradit, protože chalupa může vypadat, že jste ji opustili jenom na pár hodin.

6.       Bezpečnostní alarm
Pokud se jedná o luxusnější chatu či chalupu, možná by nebylo na škodu pořídit si nějaké bezpečnostní zařízení řízené elektronicky.

.
hsp-interiery.cz (Author)