Finance

Nemovitost nebo cenné papíry?

.

Velmi časté je v dnešní době nákup nemovitosti, ne proto, abychom v ní sami bydleli, ale za účelem jejího pronájmu. Pokud podniknete ty správné kroky, investice do nemovitosti se vám vyplatí mnohem víc, než kdybyste investovali například do cenných papírů.
graf zisků

Srovnání investic

Srovnejme si tyto investice za předpokladu, že investuje obyčejný občan (fyzická osoba) a to s výhledem na let. Každý rok chce mít ze své investice nějaké peníze a po uplynutí 15. let, chce investici prodat.
 
            Výhodnější investice do cenných papírů
➢    Daň z příjmu přichází v úvahu pouze u investice do cenných papírů, což je dobré. Nemovitost je ale zatížena daní z příjmu, daní z nemovitosti a někdy i daní z nabytí nemovitosti a DPH. Z tohoto hlediska, z hlediska zatížení daní, vychází investice do cenných papírů jako vhodnější. Pokud ale pro následující srovnání „odmažeme“ DPH, protože DPH se vztahuje pouze v případě, že nemovitost koupíme od obchodníka s nemovitostmi, tedy novostavbu a DPH je již součástí investice, dále v případě, že nemovitost koupíme od fyzické osoby nebo pokud investor nepodniká, příjmy z pronájmu se ho tedy netýkají. Ani za 15 let, které jsme si modelově nastavili jako dobu, kdy budeme prodávat, by se nás DPH netýkalo. Nemovitost totiž stačí vlastnit 3 roky.

.

Výhodnější investice do nemovitosti
➢    Představme si, že obě investice mají hodnotu dvou miliónů a ročně z nich chceme mít 6%. Dá se srovnat s nájemným z nemovitosti ve výši deseti tisíc. Investice se tímto nezhodnocuje a investor má každý rok svůj výnos. Za 15 let, kdy prodáváme, s 2. procentním ročním zhodnocením, bude na tom investice do nájmu, oproti investici do cenných papírů, cca o 140 tisíc korun lépe.
výpočet rozpočtu 
Důvodem je, že daň bude platit kupující. I kdyby ale daň platit prodávající, stále by investice do nájmu vycházela lépe a to asi o 110 tisíc korun. Každopádně vidíte, že je dobré se v těchto případech raději poradit s odborníkem.

.
hsp-interiery.cz (Author)