Stavba

Stavět sami, nebo se obrátit na stavební firmu?

.

Pokud jste rozhodnutí splnit si svůj sen a postavit si dům, vždy se Vám nabízí dvě varianty – buď si ho postavíte sami, tzv. svépomocí, nebo se obrátíte na některou ze stavebních firem, přičemž některé z nich poskytují až takový servis, že za Vás dokážou vyřídit už i hypotéku, a svou práci odvedou až do samotného finále, ovšem to si trochu připlatíte. Stavba svépomocí zase nemusí vyjít tak levně, jak se mnoho lidí domnívá, pokud se dá do díla člověk, který s takovou prací nemá vůbec žádné zkušenosti. Obě varianty mají své výhody i nevýhody.
zednické nářadí
Stavba svépomocí:
–        většina lidí v téhle formě stavby vidí, že ušetří spoustu peněz, což je sice pravda, ale určitě ne, pokud se do stavby pustí člověk, který s takovou prací nemá vůbec žádné zkušenosti, stejně by se obracel pro rady na druhé osoby, a nikdo z „povolaných“ mu nebude pořád radit zdarma. Může se vyplatit člověku, který například pracuje v oboru, nebo má s tímto oborem zkušenosti z minulých let, ale i tento člověk se bude muset obrnit trpělivostí, aby vyřídil vše potřebné na úřadech – čeká Vás tímto spousta papírování – od vytvoření projektu a kompletní projektové dokumentace, přes vyřízení stavebního a dalších povolení, vytvoření detailního položkového rozpočtu, podepsání smluv, teprve potom se může začít stavět. Také se musí počítat s tím, že pokud dům člověk zvládne postavit sám, nemá na něj žádnou „záruku“, případné „reklamace“ si bude muset opravovat zase sám. Každopádně pro člověka, který zkušenosti z oboru má, má i trpělivost na „papírování“, se taková stavba finančně vyplatí.
domeček z bankovky
Stavba na klíč:
–        je určitě lepší variantou pro laiky, a také pro lidi, kteří se chtějí vyhnout zbytečnému stresu a spoustě starostí, není to sice jen tak, že přijdete do stavební firmy, ukážete jim vysněný domek a po pár měsících si jen přijdete pro klíče. Papírování Vás čeká také, musíte v první řadě vybrat „dobrou stavební firmu“ – nejlepší jsou reference od známých nebo příbuzných, následně s firmou uzavřít smlouvu, při jejímž podpisu si musíte dát obzvlášť pozor, aby obsahovala všechny náležitosti, taková smlouva bývá složitější, je dobré nechat si ji zkontrolovat odborníkem – vyplatí se Vám to, také bývá zvykem sjednat si zároveň s firmou i stavební dozor, ten Vás může zastupovat v mnoha věcech, nejen při výběru materiálu, zvlášť pokud máte časově velmi náročné zaměstnání – tady může být sporná finanční odměna, měla by být přiměřená Vašemu ušetřenému času, je sice pravdou, že Vás vyjde stavba na klíč dráž, ale domek budete mít postavený mnohem rychleji a téměř bez starostí.

.
hsp-interiery.cz (Author)